Psychologia

Psychologia – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka.

Ciekawostki o psychosomatyce, czyli związku ciała i duszy

– długotrwały, przewlekły stres psychologiczny może mieć lub ma znaczący wpływ na osłabienie niektórych organów ciała, które z kolei mogą np. boleć

– towarzyszące nam na co dzień różnego rodzaju stresy o różnej intensywności mogą prowadzić do rozwoju określonych chorób (np. serowo – naczyniowych, neurologicznych, układu oddechowego)

– zaburzenia psychosomatyczne dotykają wiele układów, wśród nich wymienia się zaburzenia:

  • wegetatywne (pokrzywka, alergie czy atopowe zapalenie skóry)
  • układu krążenia (choroba wieńcowa)
  • układu oddechowego (astma oskrzelowa)
  • układu pokarmowego (choroba wrzodowa)
  • zaburzenia związane ze snem
  • cukrzyca
  • otyłość
  • zaburzenia odżywiania

– emocje mogą mieć bezpośredni wpływ na rozwój zaburzeń psychosomatycznych

– wielu pacjentów nie łączy swoich problemów np. nagłych, uporczywych bólów żołądka, swędzenia skóry, problemów z pobieraniem i trawieniem pokarmów z sytuacją stresującą

– zaburzenia z różnych układów bardzo często są odpowiedzią na tłumione w sobie konflikty i sprzeczne emocje (lęk, niepokój, złość, agresja)

Czy wiesz, że…

Zespół jelita drażliwego  – może przejawiać się brakiem równowagi życiowej, przesadną powagą i kontrolowaniem wszystkiego dokoła. Ponadto skupianiem się na negatywnych aspektach rzeczywistości, osądzaniem, opiniowaniem, podatnością na irytację. Co więcej, trudnością z obdarzeniem kogoś zaufaniem, trzymaniem się przestarzałych poglądów i idei, zawstydzeniem, utratą celu oraz brakiem jasno określonej drogi życiowej.

Atopowe zapalenie skóry – może cechować się samo-poniżeniem, samo-potępieniem, samo-ukaraniem. Poniżasz siebie, uważasz za skruszonego pokutnika, winnego, uważasz się za gorszą istotę. Odmawiasz uznania swojej własnej wartości. W szczególności kontemplujesz nad własnymi wadami i brakami. Zaprzeczasz istnieniu większych możliwości w Tobie.

Moczenie nocne – może objawiać się niepokojem, poczuciem bezsilności, strachem, że coś lub ktoś większego Cię zniszczy. Brakiem wiary w swój Fundament. W pewnych sytuacjach sugerować to może strach przed siłą autorytetu rodziców lub mentorów. Ale, w istocie, mamy tu do czynienia z ponurym uczuciem nie posiadania bezpieczeństwa. Strachem przed dżunglą, chaosem, w którym wszystkie perspektywy i ramy zostały zagubione.

Astma – może oznaczać, że boisz się powiedzieć co myślisz. Co czujesz. Wolisz się zamknąć w sobie. Wolisz się udusić. Masz silny strach, że gdy powiesz co czujesz, zostaniesz ukarany. Wolisz więc się dusić, zamknąć w sobie. Boisz się siebie wielkiego, radosnego, kreatywnego i odważnego. Nieświadomie myślisz, że lepiej się dusić, niż wyrażać własne uczucia.

– Zatkany nos – może występować, gdy chcesz być lepszy niż jesteś. Zbyt dużo od siebie wymagasz. Nie jesteś Sobą. Walczysz. Nie dajesz sobie spokoju, relaksu, wolności. Bez dociskania się dla siebie, świata i innych. Masz silną kontrolę. Musisz panować nad tym co się dzieje. Twoje życie jest planem. Realizacją celów. Nie pozwalasz rzeczom i sytuacjom po prostu się dziać, ale musisz je z głowy poukładać.

Wrastające paznokcie – mogą występować gdy jesteś po brzegi wypełniony pragnieniami i ambicjami, aby pójść do przodu, ale tak naprawdę nie ośmielasz się nawet wyjść ze swojej skorupy. Z uporem maniaka chcesz pomóc otoczeniu. Uważasz, że Twoje racje są najważniejsze. Chcesz być najlepszy, najmądrzejszy dostać się na szczyt, sprytem, po trupach do celu, ale nie chcesz się do tego przyznać przed samym sobą.

Katar sienny – może oznaczać alergię na Twoją własną naturę, na Twoje usposobienie, które jest projektowane na trawy. Wciąż niespokojnie zamykasz się, jesteś sfrustrowany, ale po brzegi wypełniony możliwościami. Zapchany, zablokowany, stłumiony. Jesteś powściągliwy w wyrażaniu swoich uczuć. Nie ufasz swojej naturze, boisz się jej lub też czujesz się gorszy i nie masz odwagi pokazać siebie, lub wyrazić tego – jaki naprawdę jesteś. Być może również ze strachu przed tym jaka będzie reakcja świata zewnętrznego.

Choroby nerek – mogą znaczyć, że świadome i podświadome doświadczenia emocjonalne są trawione, oczyszczane, filtrowane i puszczane. Dzięki temu nowa energia może zostać uwolniona. Dzięki temu – wciąż ulegamy wewnętrznej transformacji. Nerki symbolizują ten proces filtrowania w nas samych. Dzięki temu wzrostowi emocjonalnemu, dzięki temu drenażowi zatrutej materii (poprzez mocz), stale możemy odczuwać czystą radość